yapay-zekaya-nereden-baslamaliyim-yapay-zeka-rehberi-1024x249

Yapay Zekaya Nereden Başlamalıyım? Yapay Zeka Rehberi

Son birkaç yıldır yapay zekanın günlük hayatımıza etkileri büyük oldu. Bu sene itibarıyla da bu etkiler yalnızca iş profesyonellerini aşarak sıradan bir kullanıcının bile fark edebileceği kadar görünür hale geldi. Durum böyle olunca da kullanıcılar kendilerini yapay zeka ve derin öğrenme konusunda geliştirmek için yeni yollar keşfetmeye karar verdi. Bu yazıyı okuyorsan sen de onlardan birisin diye düşünüyoruz! Bu içeriğimizde yapay zeka eğitimin için rehber olacak bilgiler yer alıyor.

Yapay Zeka Eğitimini Nereden Alabilirim? 

devsecops-guvenli-yazilim-gelistirme-egitimi

Bugün yapay zeka konusunda özellikle de online olarak alabileceğin o kadar fazla eğitim seçeneği var ki, bu yüzden “Yapay zeka eğitimini nereden alabilirim?” diye endişelenmene hiç gerek yok. Biz sana birkaç tanesinden bahsedip yol göstermeye çalışacağız…

ROIVA Akademi

Yapay zeka konusu Türkiye’de henüz yeni yeni işlenmeye başlanmış olsa da ROIVA Akademi bu konuda öncü oluyor ve yeni nesil pazarlama, prompt engineering, akıllı üretim ve müşteri deneyimi gibi konularda dijital dönüşümü yakalamayı sağlayacak eğitimler düzenliyor. Buraya tıklayarak ROIVA Akademi’nin yapay zeka eğitimlerine göz atabilirsin!

Udemy

Udemy’de yapay zeka konulu onlarca eğitim bulunuyor. Bu eğitim serilerinden hangisinin sana en uygun olduğunu bulma işi ise sana düşüyor. Deep learning, yani derin öğrenmeyi de içeren eğitimlere göz atmanı öneririz.

Harvard Business School

Harvard Business School’daki eğitim, özellikle de yapay zekanın farklı sektörlerde yarattığı rekabet konusuna ve bu rekabette nasıl öne çıkabileceğine yoğunlaşıyor. Bu eğitimin ardından yapay zekayı, makine öğrenimini ve veri bilimini daha detaylı incelemeyi öğreneceksin.

En Çok Kullanılan Yapay Zeka Araçları Hangileri?

gelecegin-is-modelleri-egitimi-disruptive-yenilikler

Her gün yeni yapay zeka araçları ile tanışıyoruz. Bu yüzden hepsini takip etmek veya kullanmak pek mümkün olmayabiliyor. Ancak şu anda sektör fark etmeksizin herkesin en çok kullandığı yapay zeka araçları hakkında bilgi sahibi olmak seni birçok açıdan öne taşıyabilir. 

ChatGPT

ChatGPT’yi bilmeyen herhalde kalmamıştır! Hatta birçok kişi yalnızca ismini duymakla kalmadı, işlerinde bu yapay zeka aracını aktif olarak kullanıyor da. ChatGPT’nin hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunuyor. İki versiyonda da sorulan soru ve verilen talimatlara uygun olarak güzel sonuçlar elde edilebiliyor. Bu yapay zeka aracının tek olumsuz tarafı verilerinin 2021’e kadar sınırlı kalması. Bu kısıtlı yanının ileriki dönemlerde düzeltileceğine şüphe yok!

https://chat.openai.com/ 

Dall-E 2

Dall-E 2 de tıpkı ChatGPT ile sıklıkla kullanılan yapay zeka araçlarından biri. Bu yapay zeka aracı doğru talimatlar verildiğinde tam da aklındakini yansıtan güzel işler çıkarıyor. ChatGPT’den farkı ise onun ortaya çıkardığı şeylerin metin değil, görseller olması! Dall-E 2’ya bir açıklama metni giriyorsun ve sonrasında görselini teslim alıyorsun.

https://openai.com/dall-e-2 

Lumen5

Dijital dönüşümü sağlamış şirketlerde Lumen5 gibi yapay zeka araçları sıklıkla kullanılıyor. Çünkü Lumen5 sayesinde bir metin üzerinden eğitim veya pazarlama videoları hazırlanabiliyor. Lumen5, metinleri otomatik olarak videolara dönüştürüyor. Bu yapay zeka sayesinde belki de saatler sürecek bir video hazırlığı 10-15 dakikaya düşüyor.

https://lumen5.com/ 

Soundraw

Bahsedeceğimiz son yapay zeka aracı ise diğerlerinden biraz daha farklı. Çünkü Soundraw adından da anlaşılabileceği üzere seslere odaklanıyor! Soundraw’a ortaya çıkarmak istediğin müzik tarzı, kullanmak istediğin enstrümanlar veya parçanın ne kadar uzun olması gerektiği ile ilgili bilgiler giryorsun ve sana özel bir parça ortaya çıkarıyor. Neden sen de şimdi kendine özel bir parça üretmiyorsun?

https://soundraw.io/ 

Dijital Pazarlamada Yapay Zeka Neden Önemlidir?

dijital-pazarlama-proje-yonetimi-ajans-yonetimi-egitimi

Dijital pazarlamada yapay zekadan faydalanabileceğiniz belki de sayısız alan bulunuyor. Müşteri etkileşim ve deneyimlerini geliştirme, hedef kitlenin ilgisini daha çok çekecek ürün önerileri sunma veya SEO uyumlu içerik oluşturma… Bunların hepsi yapay zeka araçları ve algoritma kullanılarak sağlanıyor. Bu araçlar sayesinde müşteri davranışı daha tahmin edilebilir oluyor. Müşteri davranışının sınırlarının belirlenmesi de başarılı pazarlama stratejileri oluşturmak için bizlere yol gösteriyor. 

Yalnızca strateji oluşturmak için değil, oluşturulan stratejilerin başarısını ölçmek için de yapay zekayı kullanıyoruz. Çünkü bir stratejinin sonuçları veya elde edilen veriler doğru şekilde analiz edilmediği sürece pek de fayda sağlamıyor. Müşteri etkileşimi artırmak önemliyken, gelen kitleyi elde tutmanın yollarını bulmak ayrıca önem taşıyor. Bunun bir yolu da müşteri ilişkilerini iyileştirmekten geçiyor.

Dijital Pazarlamada Yapay Zekadan Nasıl Faydalanabilirim?

yapay-zeka-ile-akilli-uretim-dijital-donusum-ve-endustri-4-0-egitimi

Neredeyse her sektörde yapay zeka araçlarından faydalanılıyor. Dijital pazarlama da bunlardan biri. Dijital pazaralamda müşteri segmentasyonundan email pazarlama otomasyonuna kadar birçok farklı konuda yapay zekadan faydalanabiliyoruz. Biz sana fikir vermesi için birkaçından aşağıda bahsettik…

SEO Optimizasyonu

Arama motorunda üst sıralarda yer alamak veya kullanıcı davranışlarını belirlemek birçok açıdan önem taşıyor. Yapay zeka araçları kullanılarak SEO optimizasyonu sağlanabiliyor, böylece de web sitesi performansı artırılıyor. Bu optimizasyon sürecine anahtar kelime araştırması, sayfa içi ve içerik optimizasyonu da dahil.

Kişiselleştirilmiş İçerikler

Kullanıcıların internet deneyimini iyileştirmede kişiselleştirilmiş içerikler önemli bir yere sahip. Yapay zeka algoritmaları kullanılarak kullanıcıların davranışları, tercihleri ve demografik özellikleri analiz edilebiliyor. Bu da kişiselleştirilmiş içeriklere ulaşmayı sağlıyor.

Chatbotlar ve Sanal Asistanlar

Dijital dönüşümle iş yükü yapay zeka araçlarıyla bölüştürülerek maliyetler azalıyor, zaman tasarrufu sağlanıyor. Chatbotlar da bu alanlardan biri. Sanal asistanlar veya chatbotlar sayesinde müşteri soruları yapay zeka ile anında yanıtlanıyor. Böylece müşteri hizmetleri de iyileştiriliyor.

yapay-zeka-blog-1

Search Logistic: https://www.searchlogistics.com/learn/statistics/artificial-intelligence-statistics/ 

2023 verilerinde de görüldüğü üzere, doğrudan tüketiciyi hedefleyen şirketlerin %42’sinde, şirketler arası pazarlamayı hedefleyen B2B şirketlerin ise %58’inin internet sitesinde chatbotlar kullanılıyor.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medyada başarılı bir pazarlama stratejisi belirlemek için öncelikle hedef kitlenin analiz edilmesi gerekiyor. Bunu yaparken de kullanıcı davranışı ve trendlerin takibi gibi konular önem kazanıyor. Sosyal medyada en doğru şekilde reklam hedeflemesi ve içerik yönetimi yapılması için de yapay zeka araçları kullanılıyor.

Yapay Zeka ile Kişiselleştirilmiş Pazarlama Stratejileri Nasıl Oluşturabilirim?

roiva-akademi-atolye-banner-500x500px

Pazarlama stratejilerini oluştururken müşterilerin ihtiyaç ve tercihlerine odaklanmak gerekiyor. Bunu yaparken kişiselleştirilmiş etkili bir pazarlama stratejisi için veri toplama ve sonrasında da analiz aşamaları büyük önem taşıyor. Müşterilerin demografik bilgileri, davranışları, geçmiş alışverişleri ve web sitesi ziyaretleri burada bizim kaynaklarımız oluyor.

Toplanan ve analizi yapılan verilerin ardından müşterileri farklı segmentlere göre ayırmak gerekiyor. Bu da bizim hedeflemeyi doğru yapmamızı sağlıyor. Üretilen içerikler bu segmentlere uygun olarak kişiselleştirilmiş bir hal alıyor. Çünkü tahmin edersin ki her içerik her kullanıcının ilgisini çekmeyi başaramıyor.

Tabii etkili pazarlama stratejisini oluşturduktan sonra iş bitmiyor. Bu pazarlama stratejisinin devamlı olarak test ve optimize edilmesi gerekiyor. Kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık vermediği anda da stratejini değiştirmelisin. Bu nedenle de müşteri geri bildirimlerini mutlaka dikkate almalısın. 

Görüldüğü üzere, yapay zekayı kullanarak kişiselleştirilmiş pazarlama stratejileri oluşturmak için bu yollardan geçmek gerekiyor. Ancak bu yolda yalnız yürümek zorunda değilsin. ROIVA Akademi’de yapay zeka ve dijital dönüşüm konusunda verdiğimiz onlarca eğitim ile iş hayatında yapay zekayı nasıl daha etkili şekilde kullanacağını öğrenebilirsin.

Bizimle hemen iletişime geçerek yapay zeka eğitimleri ve eğitim süreçleri hakkında daha detaylı bilgi alabilirsin!

Kaynakça

  1. Bhardwaj, J. (n.d.). Role of artificial intelligence in digital marketing campaigns for enterprises. LinkedIn. https://www.linkedin.com/pulse/role-artificial-intelligence-digital-marketing-jitendra-bhardwaj/ 
  2. Chatgpt. ChatGPT. (n.d.). https://openai.com/chatgpt 
  3. Competing in the age of AI-virtual – digital transformation – programs – executive education – harvard business school. HBS Executive Education. (n.d.). https://www.exed.hbs.edu/competing-age-ai-virtual 
  4. Dall·E 2. DALL·E 2. (n.d.). https://openai.com/dall-e-2 
  5. Marr, B. (2023, October 5). Beyond CHATGPT: 14 mind-blowing AI tools everyone should be trying out now. Forbes. https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2023/02/28/beyond-chatgpt-14-mind-blowing-ai-tools-everyone-should-be-trying-out-now/?sh=1f4cef857a1b 
  6. Metrics Watch. (n.d.). 6 benefits of using AI in Digital Marketing. https://metricswatch.com/ai-in-digital-marketing 
  7. says:, J. G. (2023, July 18). Artificial Intelligence Statistics for 2023. SearchLogistics. https://www.searchlogistics.com/learn/statistics/artificial-intelligence-statistics/ 
  8. Social Video Marketing Made Easy. A video maker that turns text into video marketing content in minutes. Lumen5 Video Maker | Create Videos Online in Minutes. (n.d.). https://lumen5.com/ 
  9. Yapay Zeka Eğitimleri: Roiva Akademi. ROIVA Akademi | ROIVA Akademi. (2023, September 26). https://roivaakademi.com/yapay-zeka-egitimleri/ 
  10. Yapay Zeka işinizi Ne Zaman Elinizden Alacak: 10 Sektörden Tahminler. Independent Türkçe. (2023, July 17). https://www.indyturk.com/node/646156/bi%CC%87li%CC%87m/yapay-zeka-i%C5%9Finizi-ne-zaman-elinizden-alacak-10-sekt%C3%B6rden-tahminler

Sıkça Sorulan Sorular

Yapay zeka nerelerde kullanılır?
Yapay zekanın kullanım alanı aslında kullanıcının ne şekilde kullanmaya karar verdiği ile bağlantılıdır. Neredeyse her alanda yapay zeka araçlarından faydalanılabilmektedir. Yapay zeka araçları kullanım alanlarına göre değişiklik göstermektedir.
Yapay zeka neler yapabilir?
Yapay zeka ile yapılabileceklerin neredeyse bir sınırı bulunmuyor. Farklı yapay zeka araçlarını kullanarak metin yazabilir, parça üretebilir, çeşitli videolar kaydedebilirsiniz. Özellikle de dijital pazarlama alanında yapay zeka araçları çok yardımcı oluyor.
Yapay zeka hangi meslekleri etkileyecek?
Yapay zekanın birçok mesleği etkilemesi öngörülüyor. Bu meslekler arasında idari işler, yatırım uzmanları ve danışmanlar, yazılımcılar, mühendisler, grafik tasarım ve yayıncılık alanında çalışanlar bulunuyor.
Yapay zeka nasıl öğrenilir?
Yapay zekanın nasıl etkili şekilde kullanılacağı ve etkilerinin nasıl analiz edileceğinin öğrenilmesi için birçok kurs bulunuyor. ROIVA Akademi de bu kurslardan biri. ROIVA Akademi’de yapay zeka eğitimleri uygulamalı bir şekilde veriliyor.
Yapay zeka araçları nelerdir?
Yapay zeka Machine Learning, Deep Learning, Natural Language Processing, Computer Vision ve Explainable AI olarak beşe ayrılır. Bunların her biri için sayısız yapay zeka aracı bulunuyor.
Önceki yazı
Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?
Sonraki yazı
Siber Güvenlikte Yapay Zeka Uygulamaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Detaylı Bilgi Formu
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Onay kutuları
Close