dijital-pazarlama-uzmani-olmak-icin-ne-yapmaliyim

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Son yıllarda Google’da dijital pazarlama konusunda birçok arama yapılmış olsa da bunlardan en yaygını “Dijital pazarlama uzmanı olmak için ne yapmalıyım?” sorusu oldu. Çünkü dijital pazarlama uzmanı olmak beraberinde birçok avantajı da getiriyor. Dijital pazarlama uzmanlığı hem sektörde aranan yeni nesil bir meslek kolu olarak karşımıza çıkıyor, hem istediğin yeri ofis haline getirebildiğin remote bir çalışma modeli imkanı sunuyor hem de kendi işinin patronu olmanı sağlıyor. Bu rahat çalışma ortamı imkanı varken daha ne isteriz ki?

Kimlere Dijital Pazarlama Uzmanı Denir?

zero-trust-mimarisi-verimli-guvenlik-yonetimi-egitimi

Günümüzde artık herkes dijital dünyada güçlenmek için stratejiler geliştiriyor. Bu amaçla markalar, kurum ve kuruluşlar veya influencerlar dijital pazarlama uzmanlarıyla çalışıyorlar. Çünkü dijital pazarlama uzmanları sıradan bir internet kullanıcısının aksine özellikle de sosyal medyada büyük resmi görüp fırsatları en doğru şekilde değerlendirebiliyorlar. Bir nevi kullanıcı gibi düşünebilme yetenekleriyle öne çıkıyorlar. Böylece de danışanlarının online varlığını güçlendirme ve hedef kitleleriyle buluşturmada başarılı olabiliyorlar. Bu yüzden insanlar artık geleneksel pazarlama yöntemleri yerine dijital pazarlama uzmanlarıyla çalışmayı tercih ediyor.

Tabii kimse dijital pazarlama uzmanı olarak doğmuyor. Çünkü dijital pazarlama uzmanlığı, bu konuya ilgisi olan herkesin kendisini yeterli düzeyde geliştirmesi ve yenilikleri bıkmadan takip etmesiyle başarıyla yapabileceği yeni nesil bir meslek. Bu alanda başarıyla ilerlemek için öncelikle platform fark etmeksizin etkin sosyal medya yönetimini, hedef kitleye organik yollarla ulaşabilmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) veya evergreen içerikler (sürekli tüketilebilecek içerikler) ile zaman aşımına uğramadan kullanıcılara ulaşmayı öğrenmek gerekiyor.

Bu nedenle dijital pazarlama uzmanı olmak demek, aslında bu alanda yeterli bilgi sahibi olduktan sonra o bilgileri trendlere uygun olarak devamlı güncel tutmak anlamına geliyor. Bu bilgilerden faydalanarak kullanıcı davranışlarını doğru bir şekilde analiz etmek ve analizin sonuçlarına uygun gerekli dijital dönüşümü sağlamak ise dijital pazarlama uzmanlarını başarıya ulaştırıyor. 

Bugün en hızlı yükselen yeni nesil mesleklerden biri olan dijital pazarlama uzmanlığı konusunda bu kadar yoğun aramanın yapılmasının bir sebebi de aslında bu. Çünkü birçok kişi bu yükselişin farkında ve daha fazla geç kalmadan sektörde yerini almak istiyor. Sen de yazımızda değindiklerimize dikkat ederek başarılı bir dijital pazarlama uzmanı olabilirsin!

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almalıyım?

veri-bilimi-ile-urunleri-yeniden-sekillendirme-egitimi

Dijital pazarlama uzmanı olmak için kendine eğitimler bakıyorsan söze öncelikle bu konuda çok şanslı olduğunu söyleyerek başlamamız gerekiyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi dijital pazarlama uzmanlığı son yıllarda çok popülerleşti. Bu yüzden de bu konuda oldukça kapsayıcı bilgiye ulaşabileceğin birçok eğitim bulunuyor.

Ancak bu alanda yalnızca bir genel eğitim almanın seni başarılı bir dijital pazarlama uzmanı yapmayacağını bilmelisin. Çünkü dijital pazarlama oldukça geniş bir alan ve bu alanda her konuya hakim olmanı sağlayabilecek tek bir eğitim programı yok. Büyüme pazarlaması, yeni nesil CMO, B2B pazarlama, Google Analytics 4 ve daha nicesi… Dijital pazarlamayı tek bir eğitimle özetlemek işte bu yüzden imkansız! Bu yüzden sana birkaç önerimizden bahsedeceğiz…

Yabancı Dil Eğitimi

Her yerde karşına çıkan yabancı dil zorunluluğu burada da peşini bırakmıyor! Dijital pazarlama uzmanı olmak için dünyayı ve trendleri takip etmen gerekiyor. Bunun için de her zaman İngilizce metinlerin Türkçeye çevrilmesini bekleyemezsin. Bazı şeyleri ilk gören ve hatta Türkçeye çevirerek ülkemizde sektöre kazandıran kişi sen olmalısın. Böylece sektörde tam da hayalini kurduğun gibi fark yaratıp öne çıkabilirsin. Yabancı dil eğitimi konusunda Duolingo gibi ücretsiz uygulamalardan faydalanabilir, konuşma pratiği yapmak için de Cambly’i tercih edebilirsin.

Üniversite Eğitimi

İlk olarak şunu bilmelisin ki dijital pazarlama uzmanı olmak için üniversitede belirli bir bölümü okumak zorunlu değil. Bu alanda lisans eğitimi almadan da kendini geliştirmek mümkün. Ancak illa ki bu konuda bir lisans eğitimi almak istiyorsan yeni medya, reklamcılık, dijital medya ve iletişim gibi bölümleri tercih edebilirsin. Bu bölümlerde direkt olarak “Nasıl dijital pazarlama uzmanı olunur?” sorusunun cevabı verilmez ama yine de bu konuda bilgi sahibi olman sağlanır.

Sertifikalı Kurslar

Dijital pazarlama uzmanlığı alanında online olarak bulabileceğin belki de yüzlerce sertifikalı kurs bulunuyordur. Bu eğitimlerde sana ihtiyacın olabilecek bilgiler en yüzeysel şekilde verilir ve hızlı bir şekilde sertifikana kavuşman sağlanır. Sertifikalı kurslar için Udemy, Coursera, FutureLearn gibi internet sitelerine göz atabilirsin.

Deneyim İmkanı da Sağlayan Eğitim Programları

Dijital pazarlama uzmanlığını yalnızca teorik olarak değil de pratik uygulamalarla da deneyimlemeni sağlayacak kısma geldik! Bu kısım diğer tüm yollardan daha etkili çünkü pazarlama uzmanı olmak yalnızca teorik bilgileri öğrenerek yapılabilecek bir şey değil. Bu yüzden ROIVA Akademi’de dijital pazarlamanın inceliklerini öğrettikten sonra katılımcılarımızla birlikte ellerimizi kirleterek en kalıcı şekilde öğrenmelerini sağlıyoruz. 

Dijital Pazarlama Konusunda Nasıl Deneyim Kazanabilirim?

insider-tehditler-ve-veri-kaybini-onleme-egitimi-dlp

Staj Programları

Staj programları aslında bir işi deneyimlemek için güzel bir fırsat sunar. Çünkü kimse bir stajyere altından kalkamayacağı büyük sorumluluklar vermez. Böylece de bir stajyer olarak her departmanda yapılan işi izleme ve öğrenme şansını yakalarsın. Ayrıca kimse “Neden bu kadar çok soru soruyor?” diye de düşünmez, öğrenmeye çalıştığının farkındadır.

Freelance İşler

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak yapabileceğin birçok freelance iş bulunuyor. Bu işlere Upwork, Fiverr gibi uluslararası iş imkanı sunan freelance sitelerden göz atabilirsin. Böylece sektörde birbirinden farklı alanlarda işler yapıp deneyim kazanma fırsatı bulursun.

dijital-pazarlama

Eleman.net: https://www.eleman.net/meslek/dijital-pazarlama-uzmani/nedir

Kişisel Projeler

Yalnızca başkaları için değil, kendin için de projeler üretebilirsin. Başlangıçta bu projelerde temel amaç kazanç sağlamak yerine kendini geliştirmek olur. Bunun için kendi bloğunu oluşturabilir veya bir sosyal medya hesabını sıfırdan yükseltmeye çalışabilirsin. Böylece kendi projen üzerinde dijital pazarlama stratejileri üretip onları uygulayabilirsin.

Hangi Dijital Pazarlama Araçlarını Kullanmalıyım?

Bu alanda gerçekten profesyonelleşmek istiyorsan dijital pazarlamayı kendin için bir hobi olmaktan çıkarman gerek. Bunu da dijital pazarlama araçlarını keşfederek başarabilirsin. Unutma ki dijital pazarlama uzmanı olmak, yeni nesil mesleklerden birine sahip olman anlamına geliyor!

Google Ads.

dijital-pazarlama-2

Küçük, orta veya büyük olması hiç fark etmez; Google Ads doğru kullanıldığında her işletmenin fayda görmesini sağlıyor. Google Ads’in dijital pazarlama konusunda en etkili araçlardan biri olduğunu söylemeye bile gerek yok. Google Ads’i kullanarak web sitenin trafiğini artırır, arama motorlarında daha fazla görünür olur ve bunlara bağlı olarak da müşteri tabanını genişletirsin.

Facebook Meta Business

Başarılı bir dijital pazarlama uzmanı olmak için popüler platformları en etkili şekilde kullanmak gerekiyor. Bu yüzden de popüler platformların araçlarından faydalanmak şart. Meta Business Suite veya Meta Business Manager’i kullanarak tüm sayfaları, hesapları ve işletme varlıklarını tek bir yerden denetleyerek reklamları yönetebilirsin.

Google Analytics

Google Analytics’in en güzel yanı, seni başarıya ulaştıracak sayısız veri analizinden faydalanarak raporlar sunması. Basit anlatımı sayesinde web sitesinde yapman gereken değişiklikleri kolaylıkla anlayabilirsin. Yani bir nevi tüm işi Google Analytics yaparken sen de dijital pazarlamada başarılı olmanın keyfini çıkarabilirsin.

Ahrefs

Web sitesini dijital pazarlamaya en uygun hale getirmek için gerekli tüyolara Ahrefs sayesinde ulaşabilirsin. Ahrefs bunun için rakipleri analiz ederek projelerini doğru bir şekilde yönlendirmeni sağlar. Ayrıca bu dijital pazarlama aracı web siten için arama motoru optimizasyonu yapmanı da sağlar.

Semrush

Çevrimiçi görünürlüğü artırmayı sağlamak için birçok araç bulunuyor. Semrush bunların arasında en etkili olanlardan biri. SEO ile web sitenin organik trafiğini artırmak ve doğru stratejilerle rakiplerinin önüne geçmek istiyorsan Semrush’ı kullanabilirsin.

Looker Studio

Birçok farklı araç kullanarak birbirinden çeşitli veriler elde edebilirsin. Ancak veri elde etmek tek başına yeterli gelmiyor. Bu verileri bir de anlamlı raporlara dönüştürmek gerekiyor. Bu ihtiyacını karşılamak için Looker Studio çok işine yarayacak! Hazırladığın raporlar ile verileri anlamlı bir temele oturtup ekibinle paylaşabilirsin.

Neden Kendi Markamı Kurmalıyım?

atolye

Dijital pazarlama uzmanı olmak için kullanıcı gibi düşünmek gerekiyor, bunu başta zaten söylemiştik. Ne kadar güzel bir fikrin olursa olsun bu fikri hayata geçirdiğinde kullanıcının nasıl bir deneyim yaşayacağını düşünmezsen aslında ortaya çok da elle tutulur bir şey çıkarmamış oluyorsun. Bu yüzden sektörde gerçekten başarılı olmak istiyorsan ilk dikkat edeceğin şey kullanıcı deneyimi olmalı.

Gelişimini iyi bir seviyeye getirdikten sonra artık kendi işinin patronu olmanın zamanı geliyor! Kişisel markanı kurarak kendi değerlerini, misyonunu ve profesyonelliğini ortaya dilediğin gibi koyabilirsin. Tabii bunu yaparken sektördeki iletişim ağını iyi bir şekilde kullanman gerekiyor. İletişim ağını geliştirmek için LinkedIn’de aynı sektörde yer aldığın kişilerle bağlantı kurabilir, çeşitli workshop ve konuşmalara katılarak network’ün genişletebilirsin. Böylece online varlık göstermenin yanı sıra çeşitli kariyer fırsatlarını da yakalamış olursun. 

Bunların hepsini yapmak anlatırken kolay gelebilir ama aslında üzerine düşünmen, mesai harcaman gereken konulardır. Ancak biz katılımcılarımızın deneme yanılma yöntemiyle sayısız başarısızlık yaşayarak yorulmasını istemediğimiz için ROIVA Akademi’de birçok fırsatı onlarla buluşturuyor, sektörle en kestirme yoldan tanışmalarını sağlıyoruz. İyi bir dijital pazarlama uzmanı olmak zor, kabul ediyoruz. Ama ROIVA Akademi’de verdiğimiz eğitimlerle bu zorluğu en eğlenceli şekilde atlatmanı ve sektörün aranan ismi olmanı sağlıyoruz!

Kaynakça

 1. Chatterjee, M. (2023, January 13). Top 20 Digital Marketing Tools for 2023. Great Learning Blog: Free Resources what Matters to shape your Career! https://www.mygreatlearning.com/blog/digital-marketing-tools/ 
 2. Digital Marketing. Coursera. (n.d.). https://www.coursera.org/specializations/digital-marketing 
 3. Dijital Pazarlama A-ZTM | 6 eğitim 1 arada! | Udemy. Udemy. (n.d.). https://www.udemy.com/course/dijital-pazarlama/ 
 4. Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?. Eleman.net. (n.d.). https://www.eleman.net/meslek/dijital-pazarlama-uzmani/nedir 
 5. FutureLearn. (n.d.). Digital Skills: Digital Marketing – Online Course. https://www.futurelearn.com/courses/digital-skills-digital-marketing 
 6. Google. (n.d.). Welcome to Looker Studio! – looker studio help. Google. https://support.google.com/looker-studio/answer/6283323?hl=en 
 7. Key remote work statistics in 2021 by @Get_Lighthouse. Lighthouse. (2023, August 2). https://getlighthouse.com/blog/key-remote-work-statistics-2021/ 
 8. Kirkwood, L. (2020, December 31). 37 digital marketing career statistics you need to know [2021 list]. ClickThrough. https://clickthrough.marketing/digital-marketing-career-statistics-2020/ 
 9. Login and Access Meta Business Suite and business manager. English (US). (n.d.). https://business.facebook.com/ 
 10. YouTube. (2017, November 7). Why Digital Marketing is important for businesses?. YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=qMkTbCNGp-U 
 11. YouTube. (2021, February 17). Dijital pazarlama Uzmanı Nasıl olunur? Eğitim ve maaşlar (Nereden Başlanır). YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=6dsjxRSTBgc 

Sıkça Sorulan Sorular

Dijital pazarlama uzmanı ne yapar?
Dijital pazarlama uzmanı, çevrimiçi platformlarda ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapar ve hedef kitleye erişim sağlamak için dijital stratejileri yönetir.
Dijital pazarlama uzmanı olmak için gerekenler nelerdir?
Dijital pazarlama uzmanı olmak için gerekenler arasında dijital strateji bilgisi, analitik yetenekler, iletişim becerileri ve pazar trendlerini takip etme isteği yer alır.
Dijital pazarlama uzmanı olmak için hangi bölüm okunmalı?
Dijital pazarlama uzmanı olmak için üniversitede belirli bir bölümü okumak gerekmemektedir. ROIVA Akademi’den alacağınız eğitim ile alanında başarılı bir dijital pazaralama uzmanı olabilirsiniz.
Dijital pazarlama uzmanı nasıl olunur?
Dijital pazarlama uzmanı olmak için dijital pazarlama konularında eğitim almak, pratiğe dayalı deneyim kazanmak ve sektör trendlerini takip etmek gerekmektedir.
Dijital pazarlama uzmanı ne kadar maaş alır?
Bu sorunun cevabı sektörde ne kadar öne çıktığınız ve etkin stratejiler uyguladığınız ile bağlantılı olarak değişmektedir.
Sonraki yazı
Yapay Zekaya Nereden Başlamalıyım? Yapay Zeka Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Detaylı Bilgi Formu
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.
Onay kutuları
Close